Twee gigantische witte hoofden die elkaar in de ogen kijken: een tijdelijk kunstwerk op het Beursplein in Amsterdam heeft als doel aandacht te vragen voor de zorg voor mensen met een ongeneeslijke ziekte.
In hartje Amsterdam is vrijdag het kunstwerk Blijf nabij onthuld. Het beeld, gemaakt door kunstenaar Saskia Stolz, vraagt aandacht voor de betekenis van nabijheid in de palliatieve fase. Voor het kunstwerk stonden patiënte Dominique Prins-König en haar partner model.
Het kunstwerk toont twee hoofden: één van een patiënt en één van een naaste. Daarmee wil Stolz de verbondenheid laten zien die zo kenmerkend is voor de palliatieve levensfase. “Ik heb gesproken met verschillende patiënten en naasten,” vertelt Stolz. “Daaruit leerde ik dat deze fase vooral draait om gezamenlijkheid.”
De onthulling vond plaats tijdens een korte bijeenkomst in aanwezigheid van diverse bezoekers en betrokkenen uit het veld van de palliatieve zorg. Ook burgemeester Femke Halsema schreef een bericht voor de opening. Zij benadrukte het belang van open gesprekken over ziekte, afscheid en sterfelijkheid. Volgens Halsema ontstaat juist door die gesprekken ruimte voor steun en troost.
Het kunstwerk maakt deel uit van het Nationaal Programma Palliatieve Zorg II en is bedoeld om het maatschappelijke gesprek over palliatieve zorg te stimuleren. Het project richt zich op bewustwording over wat palliatieve zorg betekent voor patiënten, hun naasten en zorgverleners.
De komende weken worden rondom het kunstwerk verschillende activiteiten, voorlichtingen en gesprekken georganiseerd over palliatieve zorg en ondersteuning. Amsterdam is de eerste stad waar het beeld te zien is.
Vanaf 8 april start Blijf nabij een rondreis door Nederland. Het kunstwerk zal onder meer te zien zijn in Utrecht, Leeuwarden, Maastricht en Breda.

Foto's: PZNL