In juli en augustus gaan veel mensen met vakantie. Ook zorgverleners hebben rust nodig. Teams draaien op wisselende bezetting, vertrouwde gezichten zijn afwezig en patiënten krijgen soms te maken met andere artsen, verpleegkundigen of verzorgenden.
Voor mensen in de palliatieve fase kan dat spannend zijn. Zij zijn vaak kwetsbaar en afhankelijk van continuïteit. Een bekende zorgverlener die precies weet wat iemand belangrijk vindt, kan veel rust geven. Wanneer diegene op vakantie is, ontstaat er soms onzekerheid. Weet de vervanger wel wat er is afgesproken? Is duidelijk wanneer er wel of niet naar het ziekenhuis gegaan moet worden? Zijn wensen rond reanimatie, opname of sterven thuis goed vastgelegd?
Juist de zomer is daarom een goed moment om stil te staan bij overdracht.
Een goede overdracht in de palliatieve zorg gaat niet alleen over diagnose, medicatie en beleid. Natuurlijk moet duidelijk zijn welke ziekte iemand heeft, welke klachten spelen en welke medicatie wordt gebruikt. Maar minstens zo belangrijk is de menselijke informatie. Waar is iemand bang voor? Wat geeft rust? Wie moet gebeld worden bij achteruitgang? Wat is eerder besproken over de laatste levensfase? Wat wil iemand beslist niet meer?
Voor patiënten en naasten kan het helpen wanneer belangrijke afspraken helder op papier staan. Bijvoorbeeld in het dossier, in een zorgplan of in een brief voor de huisartsenpost. Zeker bij mensen die thuis willen blijven, kan goede communicatie veel onnodige onrust voorkomen.
Ook binnen zorgorganisaties verdient palliatieve zorg in de vakantieperiode extra aandacht. Juist wanneer roosters krap zijn, kan het verleidelijk zijn om alleen te focussen op de praktische zorg. Maar palliatieve zorg vraagt ook tijd voor gesprek, nabijheid en afstemming. Een patiënt in de laatste levensfase kan niet wachten tot iedereen weer terug is van vakantie.
Daarom is het belangrijk om vóór de zomer vooruit te kijken. Welke patiënten zijn kwetsbaar? Bij wie verwachten we achteruitgang? Welke mantelzorgers raken overbelast? Zijn er duidelijke afspraken over bereikbaarheid? Is bekend wie de regie heeft?
Vakantie hoort bij het leven. Ook zorgverleners moeten kunnen uitrusten. Maar voor mensen in de palliatieve fase moet de zorg herkenbaar, veilig en menselijk blijven. Dat vraagt voorbereiding. Niet ingewikkeld, wel essentieel.