Nieuws Columns Webinars Congressen Opleidingen Podcast Forum
Alle resultaten

Ergotherapie in de palliatieve terminale zorg thuis is meer dan de rolstoel, beugels en traplift.

17.03.2026 12:00 's ochtends
Ergotherapie in de palliatieve terminale zorg thuis is meer dan de rolstoel, beugels en traplift.
Saskia Kok
redacteur

In gesprek met Sandra van Gerwen, ergotherapeut en eerstelijns praktijkeigenaar van Ergotherapie Krimpen.

‘De ergotherapeut kan van grote waarde zijn voor mantelzorgers en voor mensen in de laatste levensfase. Vanuit een brede blik biedt de ergotherapeut ondersteuning op het gebied van comfort, zelfredzaamheid en eigen regie. En met een frisse helikopterview kijken we altijd verder dan oplossing nummer één. En wij kennen alle hulpmiddelen.’

Sandra benadrukt dat de ergotherapeut handelt vanuit een hulpvraag. Ergotherapie kan zonder vaststelling van een diagnose ingezet worden en men krijgt jaarlijks tien uur ergotherapie vergoed vanuit de basisverzekering. Veel mensen weten dit niet, weten ook niet wat ergotherapie precies inhoudt. Het is zoveel meer dan een traplift of het aanbrengen van beugels in de doucheruimte.

De missie van een ergotherapeut is denken in mogelijkheden zodat de cliënt zo lang en zo goed mogelijk kan blijven doen wat hij of zij graag wil. Maak keuzes in waar je jouw energie aan geeft. En gebruik een hulpmiddel! Een loopfiets kost minder energie dan lopen. En dat is op haar beurt minder immobiliserend dan een rolstoel. En dit is voor de cliënt bovendien soms fijner dan zich te verplaatsen in een scootmobiel. Ga je graag vissen maar is zitten op een krukje niet te doen, samen met de ergotherapeut vind je uit hoe het wel kan. Door je hobby’s te kunnen blijven doen, voel je je even geen patiënt.

Ergotherapie kan ook heel goed ingezet worden ter ondersteuning van een mantelzorger. Zij zijn vaak overbelast en vragen zelden om hulp. Met kleine, eenvoudige aanpassingen wordt het mantelzorgen fysiek minder zwaar. Het zogeheten ‘draailaken’ is een handig hulpmiddel. Het is een laken waarmee de mantelzorger iemand makkelijker op de andere zij kan draaien en tevens naar boven of beneden op het matras kan schuiven. Dit hulpmiddel wordt vergoed! Ook is er een handig tilhulpmiddel verkrijgbaar in de vorm van een band met lussen die om de taille gedaan wordt waardoor het tillen minder lijfbelasting vraagt. ‘Iedereen is uniek’, vult Sandra aan, ‘ik laat stagiaires bij een probleem altijd meer dan één oplossing verzinnen, bij eenzelfde klacht kan de oplossing voor iedereen net iets anders zijn.’

Palliatieve zorg is multidisciplinair samenwerken, juist ook in de thuissituatie. Professionals uit de zorg en het sociaal domein werken aanvullend op elkaar. De verpleegkundige palliatieve zorg, de huisarts, de POH-er, de VPTZ-vrijwilliger, de IPSO-vrijwilliger en professionals uit het sociaal domein: er is veel expertise en ondersteuning beschikbaar. De ergotherapeut past daar bij met adviezen en hulpmiddelen. De ergotherapeut kan instructie geven hoe iemand die bedlegerig is het beste omgedraaid of getild wordt, om de lijfbelasting van mantelzorgers te minimaliseren.

Schakel de kennis en de bril van de ergotherapeut in! Zij kijken vanaf een afstand naar de hulpvraag en zien daardoor meestal andere oorzaken en oplossingen. Voor een gesprek met de ergotherapeut is een verwijzing niet nodig. U kunt zelf bellen om een afspraak te maken. Kijk bijvoorbeeld eens op verwijsgidskanker.nl. De ergotherapeut kan ook ondersteunen bij het aanvragen van een vergoeding of een voorziening. Deze weet de weg binnen WMO en zorgverzekeringsaanvragen.


Op 9 september 2026 organiseren Carend en ParkinsonNet het congres ‘Palliatieve Zorg bij Parkinson’ in Van der Valk Utrecht. Lees hier verder.

Reageer

Alleen geautoriseerde gebruikers kunnen een reactie achterlaten
Heb je al een account? Inloggen
subscribe nos
Ja, houd mij ook op de hoogte
nieuws, webinars en meer

Inschrijving ontvangen!

Vanaf nu ontvangt u onze nieuwsbrief.