Op dinsdagavond 10 februari 2026 organiseert Carend het vierde en laatste webinar in de reeks ‘Beslissingen rond het levenseinde’. In deze afsluitende editie staan we stil bij een onderwerp dat in de praktijk vaak dichtbij komt, veel vragen oproept en grote zorgvuldigheid vereist: palliatieve sedatie.
Palliatieve sedatie wordt in toenemende mate toegepast in de zorg in de stervensfase. Door het verlagen van het bewustzijn kunnen klachten en lijden in deze laatste levensfase worden verminderd. Tegelijkertijd is het een ingrijpende behandeling, omdat communicatie tussen patiënt en naasten wegvalt. Juist daarom vraagt palliatieve sedatie om deskundigheid, zorgvuldigheid en heldere besluitvorming.
In dit webinar gaan we uitgebreid in op de medische, verpleegkundige, ethische en juridische aspecten. Wat is het verschil tussen palliatieve sedatie en euthanasie? Wanneer is palliatieve sedatie gerechtvaardigd? Hoe bepaal je of een symptoom daadwerkelijk refractair is? En hoe communiceer je hierover zorgvuldig met patiënt of cliënt en naasten?
In de dagelijkse zorg — thuis, in het ziekenhuis, in het verpleeghuis en in de hospicezorg — worden zorgverleners regelmatig geconfronteerd met situaties waarin lijden ondraaglijk kan worden, maar waarin de besluitvorming complex is. Palliatieve sedatie is dan geen technische handeling, maar een zorgvuldig medisch én moreel proces, waarin communicatie en afstemming essentieel zijn.
Tijdens dit webinar bespreken we onder andere de indicatiestelling, het concept van refractaire symptomen, het onderscheid met euthanasie, en waarom zorgverleners nooit zomaar kunnen beloven dat iemand “in slaap gebracht” kan worden. We werken met praktijkcasuïstiek uit zowel ziekenhuiszorg als huisartsenpraktijk en staan stil bij de dilemma’s die in de uitvoering en besluitvorming kunnen ontstaan.
De sprekers deze avond zijn Sabine Netters, internist-oncoloog en kaderarts palliatieve zorg, en Metta Bunk, verpleegkundig specialist palliatieve zorg in het St Jansdal ziekenhuis Harderwijk en docent bij Carend. Beiden brengen uitgebreide ervaring mee uit de dagelijkse palliatieve praktijk en nemen deelnemers mee langs de afwegingen, de ethische vragen en vooral de menselijke kant van deze ingrijpende beslissing.
Dit webinar is bedoeld voor artsen, verpleegkundigen, huisartsen en andere zorgprofessionals die betrokken zijn bij palliatieve zorg. Ook voor wie zich wil verdiepen in de ethiek en praktijk rond het levenseinde is dit een waardevolle en noodzakelijke avond.
Voor dit webinar is accreditatie verleend door ABAN, V&VN en VSR.
Het webinar vindt plaats op maandag 10 februari 2026 van 20.00 tot 21.30 uur (met uitloop tot 22.00 uur).
Inschrijven kan hier.
